| VOTES | PERCENT |
REP. PRIMARY U.S. SENATOR (Vote For 1) |
Jack Hoogendyk Jr.(REP) | 24
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
REP. PRIMARY CONGRESS, 15th DISTRICT (Vote For 1) |
John J. Lynch(REP) | 24
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
REP. PRIMARY STATE HOUSE, 54th DISTRICT (Vote For 1) |
Tom Banks(REP) | 23
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
REP. PRIMARY COUNTY COMMISSIONER 5th DISTRICT (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP PARK COMMISSIONER (Vote For 9) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP PREC. DEL. YPSILANTI TWP Precinct 7 (Vote For 2) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
DEM. PRIMARY U.S. SENATOR (Vote For 1) |
Carl Levin(DEM) | 207
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY CONGRESS, 15th DISTRICT (Vote For 1) |
John D. Dingell(DEM) | 205
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY STATE HOUSE, 54th DISTRICT (Vote For 1) |
Alma Wheeler Smith(DEM) | 168
| 77.78%
|
Edison Hubert(DEM) | 48
| 22.22%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY COUNTY COMMISSIONER 5th DISTRICT (Vote For 1) |
Rolland Sizemore, Jr(DEM) | 188
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP PARK COMMISSIONER (Vote For 9) |
Sandy Andresen(DEM) | 95
| 13.65%
|
Elayne Black(DEM) | 85
| 12.21%
|
Marcia G. Chapman(DEM) | 92
| 13.22%
|
Scott Martin(DEM) | 101
| 14.51%
|
Debbie Swanson(DEM) | 121
| 17.39%
|
Carissa Collins Wats(DEM) | 97
| 13.94%
|
Ted Vasicek(DEM) | 99
| 14.22%
|
Write-In | 6
| 0.86%
|
|
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 7 (Vote For 2) |
NO CANDIDATE FILED | 0
| 0.00%
|
Write-In | 9
| 100.00%
|
|
REP. PRIMARY PROSECUTING ATTORNEY (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY COUNTY SHERIFF (Vote For 1) |
Dwayne Taylor(REP) | 19
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
REP. PRIMARY COUNTY CLERK/REGISTER OF DEEDS (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY COUNTY TREASURER (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY DRAIN COMMISSIONER (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
DEM. PRIMARY PROSECUTING ATTORNEY (Vote For 1) |
Brian L. Mackie(DEM) | 194
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY COUNTY SHERIFF (Vote For 1) |
Iva Jo Bielec(DEM) | 10
| 4.31%
|
Jerry L. Clayton(DEM) | 101
| 43.53%
|
Daniel J. Minzey(DEM) | 121
| 52.16%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY COUNTY CLERK/REGISTER OF DEEDS (Vote For 1) |
Lawrence Kestenbaum(DEM) | 178
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY COUNTY TREASURER (Vote For 1) |
Catherine McClary(DEM) | 177
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY COUNTY DRAIN COMMISSIONER (Vote For 1) |
Janis Bobrin(DEM) | 96
| 50.53%
|
Richard Deitering(DEM) | 22
| 11.58%
|
Douglas A. Egeler(DEM) | 72
| 37.89%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
REP. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP SUPERVISOR (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP TREASURER (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP CLERK (Vote For 1) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
REP. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP TRUSTEE (Vote For 4) |
NO CANDIDATE FILED | 0
|
|
Write-In | 0
|
|
|
DEM. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP SUPERVISOR (Vote For 1) |
Ruth Ann Jamnick(DEM) | 85
| 36.48%
|
Brenda L. Stumbo(DEM) | 148
| 63.52%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP TREASURER (Vote For 1) |
Larry Doe(DEM) | 196
| 100.00%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP CLERK (Vote For 1) |
Karen Lovejoy Roe(DEM) | 161
| 71.56%
|
David Ostrowski(DEM) | 64
| 28.44%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|
DEM. PRIMARY YPSILANTI TOWNSHIP TRUSTEE (Vote For 4) |
Mark Clancy(DEM) | 43
| 5.70%
|
Jean Hall Currie(DEM) | 135
| 17.88%
|
Shoshana Demaria(DEM) | 23
| 3.05%
|
Stan Eldridge(DEM) | 116
| 15.36%
|
Mike Martin(DEM) | 80
| 10.60%
|
Carolyn King Minot(DEM) | 48
| 6.36%
|
Dee Sizemore(DEM) | 159
| 21.06%
|
Robert N. Thornbladh(DEM) | 56
| 7.42%
|
Billy D. Williams(DEM) | 95
| 12.58%
|
Write-In | 0
| 0.00%
|
|