|
Votes |
Percent | |||
Governor | ||||
DICK POSTHUMUS (REP) | 7,905 |
78.49% | ||
JOHN JOE SCHWARZ (REP) | 2,154 |
21.39% | ||
Angelo Scott Brown (WRITE IN) | 0 |
0.00% | WRITE IN | 12 |
0.12% |
U.S. SENATOR | ||||
ANDREW RACZKOWSKI (REP) | 8,287 |
99.69% | WRITE IN | 26 |
0.31% |
CONGRESS, 7th DISTRICT | ||||
NICK SMITH (REP) | 3,731 |
99.79% | WRITE IN | 8 |
0.21% |
CONGRESS, 15th DISTRICT | ||||
MARTIN KALTENBACH (REP) | 4,373 |
99.61% | WRITE IN | 17 |
0.39% |
STATE SENATOR, 17th DISTRICT | ||||
BEVERLY S. HAMMERSTROM (REP) | 2,599 |
99.85% | WRITE IN | 4 |
0.15% |
STATE SENATOR, 18th DISTRICT | ||||
GORDON T. DARR (REP) | 5,565 |
99.86% | WRITE IN | 8 |
0.14% |
STATE REPRESENTATIVE, 52nd DISTRICT | ||||
INGRID CAROLINE DEPP (REP) | 844 |
19.36% | ||
GENE DeROSSETT (REP) | 3,512 |
80.57% | WRITE IN | 3 |
0.07% |
STATE REPRESENTATIVE, 53rd DISTRICT | ||||
JOHN MILROY (REP) | 1,311 |
99.92% | WRITE IN | 1 |
0.08% |
STATE REPRESENTATIVE, 54th DISTRICT | ||||
DAVID TRENT (REP) | 1,644 |
99.88% | WRITE IN | 2 |
0.12% |
STATE REPRESENTATIVE, 55th DISTRICT | ||||
BOB BYKOWSKI (REP) | 412 |
28.20% | ||
BILL DEAN (REP) | 752 |
51.47% | ||
MATT MILOSCH (REP) | 297 |
20.33% |
COUNTY COMMISSIONER, 1st DISTRICT | ||||
JOSEPH J. YEKULIS, Jr. (REP) | 1,328 |
99.92% | WRITE IN | 1 |
0.08% |
COUNTY COMMISSIONER, 2nd DISTRICT | ||||
SKYLA KRUZEL (REP) | 1,142 |
99.83% | WRITE IN | 2 |
0.17% |
COUNTY COMMISSIONER, 3rd DISTRICT | ||||
STEPHEN SOLOWCZUK (REP) | 1,598 |
99.88% | WRITE IN | 2 |
0.13% |
COUNTY COMMISSIONER, 4th DISTRICT | ||||
WAYNE C. MEIER (REP) | 933 |
99.89% | WRITE IN | 1 |
0.11% |
COUNTY COMMISSIONER, 5th DISTRICT | ||||
ALLAN E. FILIP (REP) | 368 |
100.00% |
COUNTY COMMISSIONER, 6th DISTRICT | ||||
Ann Cleary Kettles (WRITE IN) | 43 |
37.07% | WRITE IN | 73 |
62.93% |
COUNTY COMMISSIONER, 7th DISTRICT | ||||
ROBERT BRACKENBURY (REP) | 687 |
99.42% | WRITE IN | 4 |
0.58% |
COUNTY COMMISSIONER, 10th DISTRICT | ||||
PAULA K. MORNING (REP) | 495 |
100.00% |
AUGUSTA TOWNSHIP TRUSTEE (Vote for 2) | ||||
HENRY J. ALTENBERNT (REP) | 116 |
52.97% | ||
MARSHA J. ANTHONY (REP) | 100 |
45.66% | WRITE IN | 3 |
1.37% |
BRIDGEWATER TOWNSHIP TRUSTEE | ||||
DAVID C. FAUST (REP) | 90 |
100.00% |
FREEDOM TOWNSHIP TREASURER | ||||
MIKE BOSSORY (REP) | 69 |
41.57% | ||
SHIRLEY HAEUSSLER (REP) | 97 |
58.43% |
SALINE TOWNSHIP SUPERVISOR | ||||
ROBERT L. PREHN (REP) | 93 |
100.00% |
SALEM TOWNSHIP TRUSTEE | ||||
RICHARD D. CONNORS (REP) | 219 |
42.52% | ||
REGGIE DeLUCA (REP) | 296 |
57.48% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ANDREW L. WRIGHT (REP) | 1 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ANDREA FISCHER NEWMAN (REP) | 14 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
SCOTT WOJACK (REP) | 7 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
KEVIN MICHAELS (REP) | 24 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MITCHELL OZOG (REP) | 25 |
43.10% | ||
BREN QUILTER (REP) | 33 |
56.90% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
JOE UPTON (REP) | 10 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ANN G. HOEFLE (REP) | 36 |
31.58% | ||
MILTON L. HOEFLE (REP) | 36 |
31.58% | ||
TERRY M. LINDEN (REP) | 42 |
36.84% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
JANE LUMM (REP) | 83 |
46.11% | ||
JOHN PASTULA (REP) | 35 |
19.44% | ||
JAMES P. VINCZE (REP) | 27 |
15.00% | ||
NIKI WARDNER (REP) | 35 |
19.44% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
STEPHEN S. MILLER (REP) | 83 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
INGRID B. SHELDON (REP) | 76 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
LAWRENCE J. BRYK (REP) | 41 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
RUTH MENGE (REP) | 51 |
100.00% | ||
Jerry Jernigan (WRITE IN) | 0 |
0.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
VIRGINIA O. JOHANSEN (REP) | 68 |
52.31% | ||
KAY R. LANDS (REP) | 62 |
47.69% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MAUREEN E. BLACK (REP) | 33 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MITCHELL M. ROHDE (REP) | 92 |
56.79% | ||
NATE ROSENTHAL (REP) | 70 |
43.21% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
JERRY T. GOODRIDGE (REP) | 83 |
31.44% | ||
DUANE A. RENKEN (REP) | 88 |
33.33% | ||
KATHRYN A. RENKEN (REP) | 93 |
35.23% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ELNORA J. PRIEST (REP) | 2 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
GERRY LUTZ (REP) | 23 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
RICHARD BOLLINGER (REP) | 50 |
57.47% | ||
JOHN C. MILROY (REP) | 37 |
42.53% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
PATRICIA M. BUHRER (REP) | 52 |
44.07% | ||
ROBERT L. CARR (REP) | 64 |
54.24% | ||
Nell Narowski (WRITE IN) | 2 |
1.69% |
REP PREC. DEL. MILAN CITY Precinct 1 (Vote for 4) | ||||
PAUL M. ATKINSON (REP) | 100 |
100.00% |
REP PREC. DEL. SALINE CITY Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
ROLF ALEXIS (REP) | 98 |
48.76% | ||
ROBERT T. BUTTS (REP) | 100 |
49.75% | WRITE IN | 3 |
1.49% |
REP PREC. DEL. SALINE CITY Precinct 2 (Vote for 4) | ||||
ALICIA SMILDE (REP) | 135 |
91.84% | WRITE IN | 12 |
8.16% |
REP PREC. DEL. SALINE CITY Precinct 3 (Vote for 4) | ||||
GLENN LAW (REP) | 142 |
95.30% | WRITE IN | 7 |
4.70% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
PETER B. FLETCHER (REP) | 18 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
THOMAS BANKS (REP) | 40 |
56.34% | ||
KIM HOPPE (REP) | 31 |
43.66% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
KAREN QUINLAN VALVO (REP) | 37 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
ROBERT W. KILPATRICK (REP) | 34 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
MARIE SUMMERS (REP) | 31 |
100.00% |
REP PREC. DEL. ANN ARBOR TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
BRUCE H. BENZ (REP) | 66 |
19.02% | ||
DAVID A. BRANDON (REP) | 82 |
23.63% | ||
JAN A. BRANDON (REP) | 60 |
17.29% | ||
JOSEPH JAMES CELLA (REP) | 80 |
23.05% | ||
PETER SCHRIEMER (REP) | 51 |
14.70% | WRITE IN | 8 |
2.31% |
REP PREC. DEL. AUGUSTA TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 3) | ||||
ROY SMITH (REP) | 81 |
98.78% | WRITE IN | 1 |
1.22% |
REP PREC. DEL. BRIDGEWATER TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
CLAIRE N. BAXTER (REP) | 71 |
100.00% |
REP PREC. DEL. DEXTER TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 4) | ||||
DOUGLAS W. WRIGHT (REP) | 67 |
51.94% | ||
KELLY R. WRIGHT (REP) | 60 |
46.51% | WRITE IN | 2 |
1.55% |
REP PREC. DEL. DEXTER TOWNSHIP Precinct 3 (Vote for 2) | ||||
ANDREW M. TOMA (REP) | 43 |
97.73% | WRITE IN | 1 |
2.27% |
REP PREC. DEL. FREEDOM TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
ANNA I. ALBER (REP) | 123 |
31.14% | ||
NATHAN A. ALBER (REP) | 122 |
30.89% | ||
MICHAEL J. DURUSSEL (REP) | 148 |
37.47% | WRITE IN | 2 |
0.51% |
REP PREC. DEL. LIMA TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 5) | ||||
NANCY R. ANDERSON (REP) | 106 |
25.42% | ||
RODNEY ANDERSON (REP) | 104 |
24.94% | ||
JAMES B. HOWELL (REP) | 101 |
24.22% | ||
PHYLLIS A. HOWELL (REP) | 98 |
23.50% | WRITE IN | 8 |
1.92% |
REP PREC. DEL. LODI TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 6) | ||||
CHRISTINE CROWNER (REP) | 197 |
17.28% | ||
ROBERT CROWNER (REP) | 202 |
17.72% | ||
GARY L. HAHN (REP) | 193 |
16.93% | ||
MARLA HAHN (REP) | 187 |
16.40% | ||
PETER SIMMONS (REP) | 182 |
15.96% | ||
SUEZAHN LYONS SIMMONS (REP) | 174 |
15.26% | WRITE IN | 5 |
0.44% |
REP PREC. DEL. LODI TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 4) | ||||
JEROME ROBERT KOUPAL (REP) | 98 |
51.31% | ||
WYCKHAM SEELIG (REP) | 92 |
48.17% | WRITE IN | 1 |
0.52% |
REP PREC. DEL. LYNDON TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 4) | ||||
CRAIG MCGREGOR (REP) | 72 |
25.44% | ||
CAROL VICHINSKY (REP) | 69 |
24.38% | ||
MICHAEL VICHINSKY (REP) | 69 |
24.38% | ||
ALEX R. WEDDON (REP) | 73 |
25.80% |
REP PREC. DEL. NORTHFIELD TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 4) | ||||
RALPH SIDNEY (REP) | 76 |
49.67% | ||
JOHN S. SWEDA (REP) | 74 |
48.37% | WRITE IN | 3 |
1.96% |
REP PREC. DEL. NORTHFIELD TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 3) | ||||
MATTHEW D. KAPP (REP) | 92 |
92.93% | WRITE IN | 7 |
7.07% |
REP PREC. DEL. NORTHFIELD TOWNSHIP Precinct 3 (Vote for 3) | ||||
KENNETH J. DIGNAN, III (REP) | 43 |
52.44% | ||
WENDY DIGNAN (REP) | 37 |
45.12% | WRITE IN | 2 |
2.44% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
ROBERT BRACKENBURY (REP) | 57 |
50.44% | ||
LORA L. CROMBEZ (REP) | 50 |
44.25% | WRITE IN | 6 |
5.31% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
DONALD J. LECLAIR (REP) | 52 |
49.06% | ||
DOUGLAS R. WOOLLEY (REP) | 54 |
50.94% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 3 (Vote for 2) | ||||
LEN CHOCKLEY (REP) | 65 |
51.18% | ||
MARLENE CHOCKLEY (REP) | 61 |
48.03% | WRITE IN | 1 |
0.79% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 6 (Vote for 3) | ||||
CURTIS A. SCHOLL (REP) | 56 |
93.33% | WRITE IN | 4 |
6.67% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 7 (Vote for 4) | ||||
KARL J. EDELMANN (REP) | 71 |
34.98% | ||
ROBERT NORTON (REP) | 62 |
30.54% | ||
CHARLES STEVENS, Jr. (REP) | 63 |
31.03% | WRITE IN | 7 |
3.45% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 8 (Vote for 5) | ||||
BOB BYKOWSKI (REP) | 107 |
51.44% | ||
DAVID HOLDEN (REP) | 91 |
43.75% | WRITE IN | 10 |
4.81% |
REP PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 9 (Vote for 5) | ||||
LORI A. BUITEWEG (REP) | 98 |
46.01% | ||
MICHAEL PULICK (REP) | 108 |
50.70% | WRITE IN | 7 |
3.29% |
REP PREC. DEL. SALEM TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 6) | ||||
DENNIS C. SHERRY (REP) | 198 |
31.18% | ||
MARIE A. SHERRY (REP) | 200 |
31.50% | ||
AMANDA N. TRENT (REP) | 220 |
34.65% | WRITE IN | 17 |
2.68% |
REP PREC. DEL. SALEM TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 3) | ||||
FRANK M. ZOLENSKI (REP) | 124 |
98.41% | WRITE IN | 2 |
1.59% |
REP PREC. DEL. SALINE TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
HERBERT J. GREAVES (REP) | 83 |
95.40% | WRITE IN | 4 |
4.60% |
REP PREC. DEL. SCIO TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
GORDON T. DARR (REP) | 37 |
36.63% | ||
BILL STORTORS (REP) | 32 |
31.68% | ||
DIANE STORTORS (REP) | 32 |
31.68% |
REP PREC. DEL. SCIO TOWNSHIP Precinct 3 (Vote for 2) | ||||
DAVID M. HUSAK (REP) | 34 |
94.44% | WRITE IN | 2 |
5.56% |
REP PREC. DEL. SCIO TOWNSHIP Precinct 4 (Vote for 2) | ||||
MARK C. OUIMET (REP) | 22 |
95.65% | WRITE IN | 1 |
4.35% |
REP PREC. DEL. SCIO TOWNSHIP Precinct 7 (Vote for 4) | ||||
MARK A. SMITH (REP) | 64 |
92.75% | WRITE IN | 5 |
7.25% |
REP PREC. DEL. SHARON TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
ROBERT J. GUYSKY (REP) | 84 |
94.38% | WRITE IN | 5 |
5.62% |
REP PREC. DEL. SUPERIOR TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
TERI ROHDE (REP) | 57 |
93.44% | WRITE IN | 4 |
6.56% |
REP PREC. DEL. SUPERIOR TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
TERRANCE DISHNEAU (REP) | 27 |
39.13% | ||
LEVON R. YUILLE (REP) | 21 |
30.43% | ||
SALLY M. YUILLE (REP) | 21 |
30.43% |
REP PREC. DEL. SUPERIOR TOWNSHIP Precinct 5 (Vote for 3) | ||||
HELENA HOLBROOK (REP) | 62 |
33.16% | ||
SKYLA KRUZEL (REP) | 66 |
35.29% | ||
MARIE REKSHAN (REP) | 59 |
31.55% | ||
Michelle B. Peters (WRITE IN) | 0 |
0.00% |
REP PREC. DEL. SYLVAN TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 5) | ||||
SCOTT E. COOPER (REP) | 174 |
33.92% | ||
JEFFREY W. REYNHOUT (REP) | 155 |
30.21% | ||
TERESA L. REYNHOUT (REP) | 154 |
30.02% | WRITE IN | 30 |
5.85% |
REP PREC. DEL. SYLVAN TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 4) | ||||
RAY F. KEMNER (REP) | 86 |
46.99% | ||
WARREN E. McARTHUR (REP) | 97 |
53.01% |
REP PREC. DEL. WEBSTER TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 4) | ||||
KARIS L. KRUZEL (REP) | 58 |
98.31% | WRITE IN | 1 |
1.69% |
REP PREC. DEL. WEBSTER TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 4) | ||||
MARK T. BOONSTRA (REP) | 83 |
24.06% | ||
KARL V. FINK (REP) | 97 |
28.12% | ||
JOE SEMIFERO (REP) | 80 |
23.19% | ||
BRYAN S. VARBLOW (REP) | 85 |
24.64% |
REP PREC. DEL. YORK TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 4) | ||||
JOHN G. BULMER (REP) | 111 |
25.11% | ||
LARRY LLOYD, Jr. (REP) | 102 |
23.08% | ||
WAYNE C. MEIER (REP) | 118 |
26.70% | ||
JOE ZURAWSKI (REP) | 111 |
25.11% |
REP PREC. DEL. YORK TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 6) | ||||
BILL DEAN (REP) | 169 |
37.31% | ||
DAVID J. POTTER (REP) | 131 |
28.92% | ||
PAUL STALEY (REP) | 133 |
29.36% | WRITE IN | 20 |
4.42% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
NICK PARKS (REP) | 68 |
49.64% | ||
RICHARD VALENCOURT (REP) | 64 |
46.72% | ||
Suzanne Rita Noon (WRITE IN) | 5 |
3.65% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 4 (Vote for 2) | ||||
BRIAN A. MILLER (REP) | 28 |
53.85% | ||
JIM VESPER (REP) | 24 |
46.15% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 8 (Vote for 2) | ||||
DAVID L. MCLEAN (REP) | 22 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 10 (Vote for 2) | ||||
GREGORY LAYCOCK (REP) | 37 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 14 (Vote for 2) | ||||
JOHN FRAME (REP) | 39 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 16 | ||||
JIMMY BOLES (REP) | 20 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 17 (Vote for 3) | ||||
KURT KOEHLER (REP) | 51 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 19 (Vote for 2) | ||||
ALLAN E. FILIP (REP) | 43 |
100.00% |
REP PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 21 | ||||
CHARLES L. COLE (REP) | 43 |
100.00% |
Governor | ||||
JAMES J. BLANCHARD (DEM) | 9,147 |
19.48% | ||
DAVID E. BONIOR (DEM) | 11,651 |
24.81% | ||
JENNIFER M. GRANHOLM (DEM) | 26,105 |
55.59% | ||
Tracey Elaine Stevenson (WRITE IN) | 0 |
0.00% | WRITE IN | 56 |
0.12% |
U.S. SENATOR | ||||
CARL LEVIN (DEM) | 39,611 |
99.47% | WRITE IN | 211 |
0.53% |
CONGRESS, 7th DISTRICT | ||||
MIKE SIMPSON (DEM) | 6,366 |
99.53% | WRITE IN | 30 |
0.47% |
CONGRESS, 15th DISTRICT | ||||
JOHN D. DINGELL (DEM) | 11,728 |
31.06% | ||
LYNN NANCY RIVERS (DEM) | 26,016 |
68.91% | WRITE IN | 11 |
0.03% |
STATE SENATOR, 17th DISTRICT | ||||
LAURENCE F. GREGORY (DEM) | 1,331 |
28.67% | ||
SHARON D. LEMASTERS (DEM) | 3,301 |
71.11% | WRITE IN | 10 |
0.22% |
STATE SENATOR, 18th DISTRICT | ||||
LIZ BRATER (DEM) | 22,292 |
60.08% | ||
JOHN HANSEN (DEM) | 14,773 |
39.82% | WRITE IN | 36 |
0.10% |
STATE REPRESENTATIVE, 52nd DISTRICT | ||||
PAM BYRNES (DEM) | 6,203 |
54.91% | ||
DAVID NACHT (DEM) | 5,082 |
44.99% | WRITE IN | 11 |
0.10% |
STATE REPRESENTATIVE, 53rd DISTRICT | ||||
CHRIS KOLB (DEM) | 14,039 |
99.48% | WRITE IN | 73 |
0.52% |
STATE REPRESENTATIVE, 54th DISTRICT | ||||
JOHN PATRICK ANDERSON (DEM) | 1,997 |
17.93% | ||
RUTH ANN JAMNICK (DEM) | 9,133 |
81.99% | WRITE IN | 9 |
0.08% |
STATE REPRESENTATIVE, 55th DISTRICT | ||||
GAIL HAUSER-HURLEY (DEM) | 3,085 |
99.26% | WRITE IN | 23 |
0.74% |
COUNTY COMMISSIONER, 1st DISTRICT | ||||
WENDY ELAINE BURKHARDT (DEM) | 2,834 |
99.61% | WRITE IN | 11 |
0.39% |
COUNTY COMMISSIONER, 2nd DISTRICT | ||||
MARTHA L. KERN (DEM) | 2,966 |
99.63% | WRITE IN | 11 |
0.37% |
COUNTY COMMISSIONER, 4th DISTRICT | ||||
WESLEY E. PRATER (DEM) | 3,001 |
99.67% | WRITE IN | 10 |
0.33% |
COUNTY COMMISSIONER, 5th DISTRICT | ||||
DILLARD ROY CRAIGER (DEM) | 1,428 |
41.67% | ||
ROLLAND SIZEMORE, Jr. (DEM) | 1,998 |
58.30% | WRITE IN | 1 |
0.03% |
COUNTY COMMISSIONER, 6th DISTRICT | ||||
RONNIE D. PETERSON (DEM) | 2,659 |
99.07% | WRITE IN | 25 |
0.93% |
COUNTY COMMISSIONER, 7th DISTRICT | ||||
EDWARD V. RESHA (DEM) | 2,161 |
99.22% | WRITE IN | 17 |
0.78% |
COUNTY COMMISSIONER, 8th DISTRICT | ||||
BARBARA LEVIN BERGMAN (DEM) | 1,910 |
62.17% | ||
P. CHRISTINA MONTAGUE (DEM) | 1,156 |
37.63% | WRITE IN | 6 |
0.20% |
COUNTY COMMISSIONER, 9th DISTRICT | ||||
LEAH GUNN (DEM) | 3,958 |
99.27% | WRITE IN | 29 |
0.73% |
COUNTY COMMISSIONER, 10th DISTRICT | ||||
VIVIENNE N. ARMENTROUT (DEM) | 3,626 |
61.54% | ||
CONAN SMITH (DEM) | 2,234 |
37.92% | WRITE IN | 32 |
0.54% |
COUNTY COMMISSIONER, 11th DISTRICT | ||||
JEFF IRWIN (DEM) | 3,001 |
99.17% | WRITE IN | 25 |
0.83% |
ANN ARBOR COUNCILMEMBER WARD 1 | ||||
KIM GROOME (DEM) | 1,342 |
51.34% | ||
KARL POHRT (DEM) | 905 |
34.62% | ||
TONY RAMIREZ (DEM) | 364 |
13.93% | WRITE IN | 3 |
0.11% |
YPSILANTI COUNCILMEMBER WARD 1 | ||||
DAVID C. HARDING (DEM) | 312 |
41.43% | ||
S.A. TRUDY SWANSON (DEM) | 441 |
58.57% |
AUGUSTA TOWNSHIP TRUSTEE (Vote for 2) | ||||
WILLIAM E. MANTY (DEM) | 487 |
44.68% | ||
NEVEL OVERTON-SLACK (DEM) | 170 |
15.60% | ||
LATINA M. ROY (DEM) | 143 |
13.12% | ||
PATRICIA A. SHREWSBURY (DEM) | 262 |
24.04% | WRITE IN | 28 |
2.57% |
SUPERIOR TOWNSHIP CLERK | ||||
KAY WILLIAMS (DEM) | 1,374 |
99.49% | WRITE IN | 7 |
0.51% |
SUPERIOR TOWNSHIP PARK COMMISSIONER (Vote for 2) | ||||
VALERIE M. CONSTANCE (DEM) | 1,014 |
55.50% | ||
JOHN HUDSON (DEM) | 805 |
44.06% | WRITE IN | 8 |
0.44% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ALEXANDRIA STOCKMAN (DEM) | 27 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
GRETCHEN M. TARCHINSKI (DEM) | 340 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
WILLIAM ALLEN SIMPSON (DEM) | 166 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
SUSAN J. GREENBERG (DEM) | 376 |
99.73% | WRITE IN | 1 |
0.27% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
BARBARA L. McQUADE (DEM) | 271 |
48.83% | ||
JANE MICHENER (DEM) | 284 |
51.17% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MICHAEL W. HOMEL (DEM) | 273 |
48.32% | ||
NINA B. HOMEL (DEM) | 290 |
51.33% | WRITE IN | 2 |
0.35% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
CHRISTOPHER BALLARD (DEM) | 428 |
99.53% | ||
Gary Porter (WRITE IN) | 2 |
0.47% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MICHAEL KOEN (DEM) | 644 |
99.84% | WRITE IN | 1 |
0.16% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ADRI JAYARATNE (DEM) | 280 |
44.59% | ||
JEAN LEVERICH (DEM) | 347 |
55.25% | WRITE IN | 1 |
0.16% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MILTON SCOTT (DEM) | 298 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
STEVEN GULICK (DEM) | 310 |
99.04% | WRITE IN | 3 |
0.96% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
LEROY CARTER (DEM) | 418 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
GRAHAM L. TEALL (DEM) | 348 |
99.71% | WRITE IN | 1 |
0.29% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
M. JANICE GUTFREUND (DEM) | 339 |
52.97% | ||
LAWRENCE KESTENBAUM (DEM) | 298 |
46.56% | WRITE IN | 3 |
0.47% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
NIRAJ R. GANATRA (DEM) | 425 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
JUNE A. RUSTEN (DEM) | 356 |
28.80% | ||
KATHY WHITE (DEM) | 328 |
26.54% | ||
ROBERT M. WHITE (DEM) | 248 |
20.06% | ||
SANDRA L. WHITE (DEM) | 304 |
24.60% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ROBERT KLINGLER (DEM) | 295 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
CARLOS J. ACEVEDO (DEM) | 414 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ELISABETH L. DALEY (DEM) | 292 |
99.66% | WRITE IN | 1 |
0.34% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
PAUL GALLAGHER (DEM) | 527 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
MONA L. WALZ (DEM) | 421 |
99.53% | WRITE IN | 2 |
0.47% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
AUGUSTINE AMARU (DEM) | 242 |
99.59% | WRITE IN | 1 |
0.41% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
PETER M. FALKENSTEIN (DEM) | 368 |
99.73% | WRITE IN | 1 |
0.27% |
DEM PREC. DEL. ANN ARBOR CITY | ||||
ALAN CONNOR (DEM) | 439 |
48.03% | ||
DOUGLAS C. KELLEY (DEM) | 474 |
51.86% | WRITE IN | 1 |
0.11% |
DEM PREC. DEL. SALINE CITY Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
GAIL A. STEPHENS (DEM) | 158 |
51.80% | ||
GREG STEPHENS (DEM) | 145 |
47.54% | WRITE IN | 2 |
0.66% |
DEM PREC. DEL. SALINE CITY Precinct 3 (Vote for 3) | ||||
CINDY JANECKE (DEM) | 173 |
46.76% | ||
RICK KUSS (DEM) | 185 |
50.00% | ||
Daniel L. Krus (WRITE IN) | 3 |
0.81% | WRITE IN | 9 |
2.43% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
CHARLES J. COLEMAN (DEM) | 67 |
16.50% | ||
DAVID C. HARDING (DEM) | 154 |
37.93% | ||
S.A. TRUDY SWANSON (DEM) | 184 |
45.32% | WRITE IN | 1 |
0.25% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
NELL DORITY (DEM) | 210 |
98.59% | WRITE IN | 3 |
1.41% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
ANN T. HUBBELL (DEM) | 172 |
68.25% | ||
FRED J. VEIGEL (DEM) | 79 |
31.35% | WRITE IN | 1 |
0.40% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
McDONNA S. STREET (DEM) | 268 |
50.28% | ||
SCOTT W. STREET (DEM) | 265 |
49.72% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI CITY | ||||
CAROLE GALANTE (DEM) | 208 |
96.74% | WRITE IN | 7 |
3.26% |
DEM PREC. DEL. AUGUSTA TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
LAWERENCE H. MOORE (DEM) | 69 |
24.38% | ||
TIMOTHY G. STACHLEWITZ (DEM) | 82 |
28.98% | ||
ALAN TROY (DEM) | 38 |
13.43% | ||
ELIZABETH L. WAFFLE (DEM) | 92 |
32.51% | WRITE IN | 2 |
0.71% |
DEM PREC. DEL. AUGUSTA TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
LAVERNE KAILIMAI (DEM) | 295 |
93.06% | WRITE IN | 22 |
6.94% |
DEM PREC. DEL. DEXTER TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
BROCH ROY (DEM) | 108 |
98.18% | WRITE IN | 2 |
1.82% |
DEM PREC. DEL. DEXTER TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
ROGER A. KATAKOWSKI (DEM) | 182 |
97.85% | WRITE IN | 4 |
2.15% |
DEM PREC. DEL. LYNDON TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
R. KENT BROWN (DEM) | 157 |
51.31% | ||
LARRY PASNIK (DEM) | 148 |
48.37% | WRITE IN | 1 |
0.33% |
DEM PREC. DEL. MANCHESTER TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
DIANA CLARK (DEM) | 123 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. NORTHFIELD TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
DEBORAH A. BUZZY (DEM) | 151 |
55.11% | ||
AL HEGERICH (DEM) | 121 |
44.16% | WRITE IN | 2 |
0.73% |
DEM PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
THERESA SKROBE MORALES (DEM) | 132 |
49.25% | ||
MARJORIE K. SHELTON (DEM) | 133 |
49.63% | WRITE IN | 3 |
1.12% |
DEM PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 3) | ||||
MEL GRIESHABER (DEM) | 274 |
94.48% | WRITE IN | 16 |
5.52% |
DEM PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 7 (Vote for 3) | ||||
LINDA KEESEY MARTINEZ (DEM) | 314 |
91.28% | WRITE IN | 30 |
8.72% |
DEM PREC. DEL. PITTSFIELD TOWNSHIP Precinct 9 (Vote for 3) | ||||
PATRICIA TUPACZ SCRIBNER (DEM) | 265 |
94.64% | ||
Edgar Allen Scribner (WRITE IN) | 5 |
1.79% | WRITE IN | 10 |
3.57% |
DEM PREC. DEL. SALEM TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
TARA R. SMITH (DEM) | 248 |
96.12% | WRITE IN | 10 |
3.88% |
DEM PREC. DEL. SCIO TOWNSHIP Precinct 4 | ||||
DAVID M. SHINDELL (DEM) | 144 |
98.63% | WRITE IN | 2 |
1.37% |
DEM PREC. DEL. SCIO TOWNSHIP Precinct 7 (Vote for 4) | ||||
JEAN LEDWITH KING (DEM) | 327 |
95.06% | WRITE IN | 17 |
4.94% |
DEM PREC. DEL. SHARON TOWNSHIP Precinct 1 | ||||
MICHAEL S. CLINANSMITH (DEM) | 46 |
33.09% | ||
BARBARA RYAN FULLER (DEM) | 92 |
66.19% | WRITE IN | 1 |
0.72% |
DEM PREC. DEL. SUPERIOR TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
STANLEY M. STEWART (DEM) | 318 |
95.50% | WRITE IN | 15 |
4.50% |
DEM PREC. DEL. SUPERIOR TOWNSHIP Precinct 3 (Vote for 2) | ||||
JERRY L. CLIFTON, Sr. (DEM) | 157 |
38.67% | ||
BETTY J. GASTON (DEM) | 105 |
25.86% | ||
JANIE M. JONES (DEM) | 144 |
35.47% |
DEM PREC. DEL. SYLVAN TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 3) | ||||
DAVID BROOKS (DEM) | 317 |
98.14% | WRITE IN | 6 |
1.86% |
DEM PREC. DEL. WEBSTER TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
STEPHEN PONTONI (DEM) | 153 |
94.44% | WRITE IN | 9 |
5.56% |
DEM PREC. DEL. WEBSTER TOWNSHIP Precinct 2 (Vote for 2) | ||||
LINDA HUFF-BRINKMAN (DEM) | 213 |
95.95% | WRITE IN | 9 |
4.05% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 1 (Vote for 2) | ||||
ROBERT JUNE (DEM) | 233 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 3 (Vote for 2) | ||||
MARYLIN P. KELLEY (DEM) | 115 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 4 (Vote for 2) | ||||
JOSE AVILA (DEM) | 64 |
12.98% | ||
DOUGLASS R. NOWLING (DEM) | 151 |
30.63% | ||
DAN REYNOLDS (DEM) | 178 |
36.11% | ||
JUAN SANCHEZ (DEM) | 100 |
20.28% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 5 (Vote for 2) | ||||
YATOSHIA BYRD (DEM) | 44 |
14.67% | ||
BRENDA EVERSON (DEM) | 137 |
45.67% | ||
JAMES E. ROBINSON (DEM) | 119 |
39.67% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 6 | ||||
CATHERINE M. LEPAGE (DEM) | 78 |
52.35% | ||
JIMMIE MAGGARD (DEM) | 71 |
47.65% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 7 (Vote for 2) | ||||
LATANSIA J. POOLE (DEM) | 133 |
56.84% | ||
PATRICIA D. TROTTER (DEM) | 101 |
43.16% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 8 (Vote for 2) | ||||
CHRISTINE A. LORD (DEM) | 87 |
29.19% | ||
ANGELA M. TABOR (DEM) | 106 |
35.57% | ||
PATRICIA A. WINSLOW (DEM) | 105 |
35.23% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 10 (Vote for 2) | ||||
GUST BOVOLETIS (DEM) | 97 |
40.25% | ||
PAUL JAMES FORTIER (DEM) | 144 |
59.75% | ||
George W. Meads (WRITE IN) | 0 |
0.00% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 11 (Vote for 2) | ||||
RUCHI GURINE GORHAM (DEM) | 56 |
15.01% | ||
KATHLEEN JOY HOWELL (DEM) | 137 |
36.73% | ||
MARK RACE (DEM) | 119 |
31.90% | ||
PHIL VOLK (DEM) | 61 |
16.35% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 12 | ||||
LESLIE C. RILEY (DEM) | 101 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 13 | ||||
STEPHANIE D. DAVIS (DEM) | 117 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 14 (Vote for 3) | ||||
JOYCE GORDON (DEM) | 190 |
52.20% | ||
VALERIE GREEN (DEM) | 174 |
47.80% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 15 | ||||
THOMAS BRACKETT (DEM) | 48 |
16.78% | ||
JERRY W. FLEMING (DEM) | 101 |
35.31% | ||
WILLIAM GAGNON (DEM) | 137 |
47.90% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 16 (Vote for 3) | ||||
IVAN S. DAVIS (DEM) | 85 |
45.70% | ||
WARDELL S. DAVIS (DEM) | 101 |
54.30% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 17 (Vote for 3) | ||||
JEFFREY A. GRAY (DEM) | 218 |
45.89% | ||
JENNIFER C. GRAY (DEM) | 257 |
54.11% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 18 (Vote for 2) | ||||
MATTHEW BURTON (DEM) | 168 |
53.67% | ||
WILLIAM C. RINEY (DEM) | 145 |
46.33% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 19 (Vote for 3) | ||||
CAROL HADDAD (DEM) | 215 |
100.00% |
DEM PREC. DEL. YPSILANTI TOWNSHIP Precinct 20 (Vote for 2) | ||||
CHARLES F. GRAY (DEM) | 216 |
100.00% |
PROPOSAL 02-1 | ||||
YES | 38,892 |
79.96% | ||
NO | 9,746 |
20.04% |
PROPOSAL 02-2 | ||||
YES | 35,949 |
72.01% | ||
NO | 13,975 |
27.99% |
SALEM TOWNSHIP ZONING PROPOSAL | ||||
YES | 642 |
61.32% | ||
NO | 405 |
38.68% |
ANN ARBOR TOWNSHIP FIRE DEPARTMENT MILLAGE RENEWAL | ||||
YES | 960 |
84.96% | ||
NO | 170 |
15.04% |
PITTSFIELD TOWNSHIP PUBLIC SAFETY MILLAGE RENEWAL | ||||
YES | 2,758 |
73.57% | ||
NO | 991 |
26.43% |
SPECIAL EDUCATION MILLAGE PROPOSAL | ||||
YES | 403 |
42.02% | ||
NO | 556 |
57.98% |